Vlastnosti vlny

Jedinečná struktura vlněných vláken vytváří neproniknutelnou izolační vrstvu a tak vlněné svetry napomáhají udržet ideální teplotu těla v široké teplotní škále (od zimního chladu po letní horko) – rozhodně se tedy nejedná pouze o sezóní oděv. Zároveň však, tím jak jsou svetry pleteny, vznikají mezi jednotlivými vlákny drobné mezery, skrze které vaše tělo při pohybu příjemně větrá, což omezuje pocení. Výsledný efekt je báječný: při sezení vás svetr příjemně hřeje a při pohybu příjemně větrá.

Nad ostatními materiály dále vyniká vlna zvláště co do své hygroskopičnosti – vlna pohlcuje vodu až do 50% své hmotnosti, přičemž se nezdá být na dotek mokrá a její tepelné vlastnosti se zásadně nemění. Proto také vlněné svetry výborně pohlcují tělesnou vlhkost, která se následně rychle vypaří do okolí, podobný efekt můžete sledovat po dešti, kdy vlněný svetr velmi rychle vyschne.

Zajímavosti

  • Číňané v dávných dobách uchovávali ve vlně led, který tak vydržel i při vysokých teplotách.
  • Nomádi na pouštích nechávali do vlny nasáknout noční rosu, kterou ráno ždímali aby získávali drahocennou vodu.
  • Vlna přirozeně brání UV záření a nezpůsobuje žádné alergie.
  • Vlněné vlákno je velmi elastické – může být nataženo až 20 000 krát aniž by se přetrhlo.

Ošetřování

Praní v pračce by mohl vlněný svetr poškodit a proto doporučujeme prát svetry zásadně ručně při nízké teplotě vody (cca 30)° – lze použít šampón na vlasy a v ideálním případě i kondicionér. Svetry jsou velmi elastické a proto je třeba sušit je naležato, jinak by se mohli dosti protáhnout. Doporučujeme zatočit svetr do ručníku, který nasaje jeho vlhkost a poté už ho pouze dosušit kupříkladu položený na postel či věšák na prádlo. Zní to poněkud komplikovaně, avšak celý proces praní nezabere více než 15min a u sušení už být nemusíte.

Díky unikátním vlastnostem vlny stačí prát svetr velmi sporadicky – tmavý cca po 100 dnech nošení (se světlým bohužel nemám osobní zkušenost, ale předpokládám, že ho bude třeba prát častěji).

Možnost maximálního přizpůsobení svetru na vaše tělo

Vlněné svetry lze velmi snadno tvarovat – zůstane tak, jak vám uschne, dokud ho znovu nenamočíte. Je tedy velmi jednoduché protáhnout si kupříkladu rukávy či trup.

Jsou vám krátké rukávy?

Kratke_rukavy

Delka_rukavu_pred_protazenim

Stačí pouze dvě gumičky a zátěž podle toho, jak moc chcete rukávy prodloužit (ideálně nic ostrého či špičatého).

Proces_protahovani _rukavu_1

Svetr přetáhněte přes židli, rukávy navlhčete, uzavřete je na koncích gumičkou, dovnitř vložte zátěž a nechte je vyschnout (popřípadě můžete za rukávy také zatáhnout, chcete-li je protáhnout ještě více).

Proces_protahovani _rukavu_3

Proces_protahovani _rukavu_2

Poté co rukávy uschnou, zůstanou již nadále v protežené podobě. Jakákoli část svetru lze protáhnout přibližně o polovinu své původní délky, aniž by to bylo znát na vzhledu.

Delka_rukavu_po_protazeni

Nyní svetr sedne dokonale.

Rukavy_akorat